تبلیغات
رنج رها

رنج رها
آزادی، نشانه ی هستی خدا
قالب وبلاگ

زحمت دوستان

معرفی یکی از اشعارم
 

معرفی کتابم


یادداشتی در معرفی کتاب " حس شاعرانه "
« حس شاعرانه » عنوان کتابی است که با نگاهی انتقادی و تاریخی و تاملی بر آثار قیصر امین پور و هیوا مسیح به قلم خانم فیروزه سعادت یار در سیصد و شصت صفحه توسط انتشارات قصیده سرا منتشر شده است.

 « حس شاعرانه » عنوان کتابی است که با نگاهی انتقادی و تاریخی و تاملی بر آثار قیصر امین پور و هیوا مسیح به قلم خانم فیروزه سعادت یار در سیصد و شصت صفحه توسط انتشارات قصیده سرا منتشر شده است. همانطور که از نام کتاب مشخص است این کتاب به بررسی و شناخت « حس شاعرانه » می پردازد. با مطالعه کتاب نکاتی برایم قابل توجه بود که اجمالا می نویسم.

قطعا ارزش هر تحقیق و تالیف به جامع بودن آن است. از ویژگی​های کتاب «حس شاعرانه » این است که نویسنده به سادگی از کنار موضوعات گذر نکرده است و به خوبی مباحث را در پنج فصل مطرح کرده و تبیین نموده است.

ارجاعات و استنادات علمی به غنای کتاب افزوده است و چقدر برای یک مخاطب خوشایند است که مطلبی را به صورت مستند و مستدل بخواند. متاسفانه کم نیست تعداد کتاب هایی که هر روز به تعدادشان افزوده می شود اما مطالب درج شده در آنها مستند و مستدل نیست.

برای مخاطبانی که خود شاعرند و معمولا چندان دل و دماغ خواندن نظریات و آراء فلاسفه و اندیشمندان را درباره شعر و ... ندارند ، سختیِ خواندنِ یک کتاب، زمانی مضاعف می شود که این آراء و نقل قول ها طولانی می شود و کتاب را در نظر خواننده خشک و بی روح می کند؛ هر چند راه گریزی از آن نیست چرا که ماهیت تحقیقات تحلیلی و انتقادی با آراء اندیشمندان و فلاسفه گره خورده است.

با اشاره به این مطلب باید اذعان کرد که نگاه انتقادی و تاریخی به شعر قیصر امین پور و هیوا مسیح نقطه ی عطف این نوشتار به شمار می رود و چقدر حس خوشحالی به مخاطب (آن هم مخاطب از جنس شاعرش!) دست می دهد زمانی که می بیند نویسنده کتاب " حس شاعرانه " به جای اینکه سراغ آثار فردوسی و حافظ و سعدی و دیگر شاعران سنتی برود (کما اینکه بسیاری از اساتید دانشگاه می روند !) آثار شاعران معاصر را مورد بررسی و نقد قرار داده است. و متاسفانه باید گفت این تلقی در میان اندیشمندان و صاحبان قلم وجود دارد که هر چه آثار مورد نقد و بررسی شان از شاعران گذشته و دورتر باشد اثر ارزشمندتر خواهد بود!

کتاب در دو بخش نظری و عملی ارائه شده است. بخش نظری کتاب که چهار فصل کتاب را به خود اختصاص داده است شامل مباحث بررسی حس شاعرانه در اطوار گونان تاریخی ، الهام ،حس و حس شاعرانه می شود و بخش آخر کتاب ( فصل پنجم ) که بخش عملی کتاب است؛ اجمالا به نمود حس در شعر مولوی و حافظ می پردازد و به صورت مفصلتری در شعر قیصر امین پور و هیوا مسیح به نمود حس پرداخته شده است و همانطور که مولف در کتاب اشاره کرده است در این بخش هیچ قصد و تعمدی نداشته است .

به زعم من انتخاب این دو شاعر قطعا به این معنا نیست که این دو در حدود هم هستند (همانطور که نویسنده کتاب هم تفاوتهای این دو را در موضوع مورد بحث ذکر کرده است) بلکه گستره ی وسیع موضوع بحث که حس شاعرانه است، دست نویسنده را باز گذاشته است تا شعر هر شاعری را که می خواهد مورد بررسی قرار دهد.     سیّد حسن مبارز
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


فیروزه سعادت یار
دانشجوی دکتری
زبان و ادبیات فارسی
مدرّس
ساده تر از خاکم و بی پیرایه ترم از باد

و از برداشت های ذهنی و مغرضانه ی

برخی صاحبانِ تعصّب، مبرّا.

دل خوش کرده ام به جهان سکوتی

که میتوان سخن گفت اما

صدایی، صدای هراسناکی! نشنید!

مخاطب سخن های دوستدارانه ام،

گاهی خدا،

گاه برگزیدگان پاک

گاه فرزندان

و گاهی

خود ِ خویشتن ِ خودم.

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : یک نفر
كل مطالب : عدد